September 15,2022 Post by : Alena Steinerová

Recenze nejlepších 10 horkovzdušných trub 2022

– aby co nejlépe zapadl do interiéru vaší kuchyně.

Trouba patří do skupiny nepostradatelných spotřebičů jakýchkoliv kuchyňských prostor. V současnosti se oblibě těší hlavně elektrické přístroje, které byly v roce 2015 podle Českého statistického úřadu součástí 78 % domácností (Zdroj: Český statistický úřad ). Tento článek slouží jako doplněk k porovnání trub a měl by vás kompletně zasvětit do celého procesu správného výběru.

Typy trub

V základu můžeme trouby rozdělit na plynové a elektrické, ty potom mají specifické podtypy, jako jsou například horkovzdušné nebo parní trouby. V této části si nastíníme specifika, výhody a nevýhody jednotlivých variant.

Typ trouby Výhody Nevýhody Plynová + Bývá levnější + Méně vysušuje − Horší regulace teploty − Málo funkcí Elektrická s klasickým ohřevem + Dobrá regulace teploty + Stále levnější než s horkovzduchem + Méně vysušuje − Může péct vždy jen jeden plech − Méně programů Elektrická s horkovzduchem + Rovnoměrně upeče několik plechů zároveň + Mnoho programů + Peče úsporněji − Více vysušuje − O něco vyšší cena Elektrická s parním pečením + Peče zdravěji + Pokrmy budou šťavnatější − Vysoká cena

Plynové trouby

S vestavnou plynovou troubou se dnes pravděpodobně nesetkáte, v omezené míře jsou ale dostupné sporáky s plynovou troubou, kterým jsme věnovali samostatné srovnání. V tomto článku se proto budeme věnovat hlavně vlastnostem elektrických trub. Obecně může plynová trouba elektrické variantě jen těžko konkurovat, ať už v otázce regulace teploty nebo v nabídce funkcí.

Ohřev v plynové troubě probíhá zespodu nebo shora, v některých případech z obou stran současně. Oproti elektrickým troubám mají plynové modely horší regulaci teploty a většinou nenabízejí horkovzdušné pečení.

Na druhou stranu se najdou i lidé, kterým plynové trouby vyhovují, například proto, že nevysušují připravované pokrmy, nebo díky menším tepelným ztrátám.

Elektrické trouby Elektrické trouby se dnes v kuchyňských prostorách vyskytují daleko častěji nežli trouby plynové. V případě elektrického zdroje energie lze docílit lepší regulovatelnosti výsledné teploty, která se pohybuje mezi 35 °C až 275 °C. Z pohledu konstrukčního provedení, funkcí a samotné přípravy pokrmu rozlišujeme několik typů elektrických trub: Elektrická trouba s klasickým ohřevem

Elektrická trouba s horkovzduchem

Elektrická trouba s parním pečením Elektrická trouba s klasickým ohřevem Model trouby blížící se svým základem provedení plynové trouby, také mívá pouze horní a spodní ohřev, bez ventilátoru. Jen s tím rozdílem, že v tomto případě je zdrojem energie elektřina. Díky statickému ohřevu můžete potraviny také grilovat. Elektrická trouba s horkovzduchem Horkovzdušné trouby vychází z klasických elektrických trub. Navíc však mají řadu ventilátorů rozhánějících teplo v celém prostoru, a tím dochází k lepší a rovnoměrnější přípravě jídla. Při horkovzdušném pečení můžete o něco snížit teplotu, čímž ušetříte za energie. Navíc se velmi rychle předehřívají, není tedy nutné zapínat je dlouho dopředu. V závislosti na výrobci můžete narazit na odlišné vyhotovení horkovzdušné trouby. Horkovzdušná trouba s kruhovým topným tělesem – dražší typ výrobku, udržující ve všech oblastech trouby stejnou teplotu.

– dražší typ výrobku, udržující ve všech oblastech trouby stejnou teplotu. Horkovzdušná trouba s ventilátorem – levnější řešení. Ventilátor částečně zaostává za kruhovým topným tělesem, a to především v konstantní teplotě či rychlosti přípravy. Ideální řešení pro nenáročné kuchaře. Elektrická trouba s parním pečením Jestliže patříte mezi milovníky zdravého vaření, pak vás může oslovit i třetí model elektrické trouby, jímž je parní trouba. Těm jsme se věnovali na zvláštní stránce. Jak již název prozrazuje, jde o horní ohřev potravin za pomoci páry, díky čemuž v jídle zůstávají ve větší míře zachované vitamíny a látky prospěšné tělu. Tyto výrobky jsou samozřejmě dražší, ale chuť připravované zeleniny, ryb nebo masa bude zkrátka nezaměnitelná, k čemuž mimo jiné přispívá i řada praktických programů. Při jejich výběru je nutné mít na paměti, že parní pečení nedokáže vytvořit křupavou kůrku na povrchu jídla, tudíž je vhodné při přípravě některých jídel zvolit program bez páry. Jestliže vás tento typ trouby zajímá, můžete si přečíst také článek Jak vybrat parní troubu.

Umístění

Klasická trouba, tak jak ji známe, existuje pouze ve vestavné variantě. Pod pojmem „volně stojící trouba“ si můžete představit troubu ve zmenšeném provedení (tzv. stolní trouby, kterým jsme věnovali samostatné srovnání), popřípadě jako součást volně stojícího sporáku. Všechny tyto varianty si podrobněji popíšeme v následujících řádcích.

Vestavné (klasické) trouby

Výrobky, jejichž umístění je patrné z pojmenování. Vestavná trouba je produktem zasazeným do libovolné části kuchyňské linky, kde pro ni vyhradíte ten správný prostor. Na první pohled jde určitě o elegantní řešení. To může do nejmenšího detailu splývat s ostatními prvky kuchyně. Troubu si navíc umístíte do požadované výšky, abyste se k přípravě pokrmu nemuseli zbytečně ohýbat.

Také vestavné trouby mají svoje dělení:

Klasická vestavná trouba – samostatně fungující prvek, který umístíte kamkoliv do linky.

Polyvalentní vestavná trouba – i když jde o samostatný produkt, je tento model trouby vybaven ještě ovládáním pro varnou desku. Proto jsou polyvalentní trouby situovány pod varnými deskami obdobného provedení. Oba dva spotřebiče pak ovládáte z jediného místa – na troubě.

Vestavné trouby se ostatně stávají hlavním tématem našeho článku právě proto, že je po nich největší poptávka.

Volně stojící trouby (stolní trouby, sporáky)

Tímto názvem jsou označovány trouby, které jsou obvykle součástí celého sporáku, tedy jednoho spotřebiče pojícího troubu s varnou deskou. Ve prospěch tohoto zařízení hovoří určitě celková mobilita, na druhou stranu vzhled nemusí vyhovovat každému. Sporák je totiž zasunut do mezery mezi dvěma částmi kuchyňské linky.

Pod pojmem volně stojící trouba můžete narazit ještě na samostatně stojící stolní trouby. Ty nabývají menších rozměrů a jsou obvykle umístěny na kuchyňské lince. Vzhledem mohou připomínat velké modely mikrovlnných trub, svými funkcemi však přináší možnosti klasické pečicí trouby. V některých případech dokonce disponují i dvěma vrchními plotýnkami. Takové výrobky se hodí spíše na chalupu nebo do obdobných prostor s občasným využitím.

Author

September 15,2022

Leave a Reply