January 19,2023 Post by : Alena Steinerová

Jak si co nejlépe vybrat kvalitní zahradní gril?

Jak vybrat nejlepší gril Recenze a Test 2021 / 2022 Co jsou nej grily na uhlí a plyn

Milujete vůní grilovaného masíčka, sýrů, špekáčků, klobás či zeleniny? Není nad to si tyto delikatesy připravit sami, pěkně na zahradě při venkovní grilovačce! Pořiďte si svůj vlastní gril a začněte s přípravou té nejlepší večeře.

Poradíme vám, jak se zorientovat v nabídce grilů tak, abyste si mohli vybrat ten nejvhodnější pro vás. Zjistěte, na co se zaměřit a jaké jsou výhody i nevýhody různých typů grilů.

Při výběru grilu je dobré předem si rozmyslet, pro jaké účely chcete gril používat. Pro kolik osob budete na grilu připravovat jídlo, jak často a na jakém místě budete tohoto kulinářského pomocníka skladovat. Zvažte také to, jak moc jste zdatní kuchaři a kolik chcete investovat do provozu grilu. Už jste to promysleli? Tak hurá do výběru vhodného typu.

Taková letní grilovačka může být skvělou záminkou pro svolání přátel. Na piknik, nebo na pořádnou několikadenní grilovací párty? To už je na vás. Jen pozor! Vůně grilovaných dobrot bude lákat sousedy z vašeho okolí. Tak mějte raději připravenou vždy porci navíc.

Jaký gril pro mě bude ten pravý

V současné době trh nabízí nepřeberné množství grilů. Vybírat můžete z klasických nebo multifunkčních, které mohou sloužit třeba i jako pec na chleba. Záleží tedy na vás, jakou přípravu preferujete a jaké jídlo chcete připravovat.

3 základní typy grilů

Než půjdete do obchodu

S rozhodováním o typu grilu vám může pomoc seznam následujících otázek:

Kolik chci do grilu investovat? Chci mít gril rychle připravený, nebo mi nevadí delší příprava? Chci mít gril ihned po zapálení roztopený, abych mohl grilovat? Chci snadno regulovat teplotu grilu kolečkem, nebo se naučím, jak regulovat oheň v grilu na dřevěné uhlí pomocí vzduchových otvorů? Budu chtít grilovat i doma? Chci zažít tu pravou atmosféru grilování s rozděláváním ohně a vůní kouře? Budu připravovat větší kusy mas? Potřebuji, aby gril uměl „nepřímé grilování“?* Záleží mi na tom, jestli bude jídlo připraveno zdravě – bez kouře a případného spalování kapajícího tuku? Záleží mi na tom, jestli budu u grilu vypadat jako profesionál, který ví, jak rozdělat a udržovat oheň a správně regulovat teplotu a grilovat? Vadí mi, že se nějaká součástka může poškodit? Nemám strach z otevřeného ohně, plynu, nebo elektřiny?

*Nepřímé grilování se používá především pro grilování větších částí masa, které by se mohly během delšího přímého grilování spálit. Nepřímého grilování docílíte v grilu, který má víko. Při zavřeném grilu se zabraňuje unikání tepla, takže se z něj v podstatě stává horkovzdušná trouba. Tímto způsobem se nejčastěji připravují celá kuřata, kachny, bůček, roastbeef a další.

Vhodné typy grilů podle vašich odpovědí:

Grily na dřevěné uhlí Plynové grily Elektrické grily 1. Cena nízká vyšší střední 2. Rychlá příprava grilu ne ano ano 3. Rychlé roztopení ne ano ano 4. Snadná regulace teploty ne ano ano 5. Použití v místnosti ne ne ano 6. „Ta pravá“ vůně a atmosféra ano ne ne 7. Grilování velkých kusů mas + nepřímé grilování ano ano ne 8. „Zdravost“ připravených pokrmů ne ano ano 9. Profi look ano ano ne 10. Poruchovost ne ano ano 11. Z čeho můžete mít obavy oheň plyn elektřina

Zahradní grily na dřevěné uhlí – test 2022

Název Povrch Výrobní materiál grilovací plochy Integrovaný teploměr Pojízdná kolečka Velikost grilovací plochy (cm) Výměnné nástavce na gril 1. Weber Performer Deluxe GBS Gourmet porcelánem smaltovaná ocel ušlechtilá ocel ano ano 57 ano 2. Weber Master-Touch GBS 57 porcelánem smaltovaný pokovená ocel ano ano 57 ano 3. Activa Angular 11245A (dříve Activa Wagon) smaltovaná ocel smalt ano ano 56,5x41,5 ano 4. Fieldmann FZG 1007 železný, pískově lakovaný chrom ano ano 72x42 ne 5. G21 BBQ big ocelový plech smaltovaný plech ano ano 65x40 ne

Název Víko Odkládací prostor Vyjímatelný popelník Způsob regulace vzduchu Výška (cm) Šířka (cm) Hloubka (cm) 1. Weber Performer Deluxe GBS Gourmet ano ano ano otvory 112 118,5 75 2. Weber Master-Touch GBS 57 ano ne ano otvory 120 60 75 3. Activa Angular 11245A (dříve Activa Wagon) ano ano ano otvory, pohyblivý uhlíkový rošt 115 107 67 4. Fieldmann FZG 1007 ano ano ano otvory 78 76 42 5. G21 BBQ big ano ano ne otvory, posuvný uhlíkový rošt, kouřovod 138 126 72

Takzvané grilování s vůní dřeva, chutí kouře a stejky ošlehané plameny. Na takové řada lidí prostě nedá dopustit. Kouř zároveň maso udí a dodává pravou „barbecue” chuť.

Pokud chcete mít přesně takové stejky, pořiďte si klasiku. Gril na dřevěné uhlí nebo grilovací brikety dá pokrmům nezaměnitelnou chuť, na kterou se dá celou zimu těšit.

Grilování na uhlících nebo briketách je doplněno o trochu alchymie, která celému procesu dodá své kouzlo. Musíte se naučit, jak nejlépe gril roztopit. Rozdělat ohýnek a v něm žhavit uhlíky do ruda nebo použít podpalovač? Kdy přesně dát maso na gril, který má správnou teplotu, aby se udělalo rychle, bylo propečené tak akorát a zároveň mělo křupavou kůrčičku? K tomu je potřeba už nějaká ta zkušenost. O to lépe pak chutná výsledné dílo, ze kterého může mít grilovací šéfkuchař velikou radost.

Důležité je říci, že tento typ grilu se hodí pouze na venkovní použití!

Nevýhodou oproti plynovému či elektrickému grilu může být delší doba uvedení grilu do provozní teploty. Také regulovat teplotu není tak snadné jako třeba u grilu plynového a pozor je třeba dávat na odkapávající mastnotu pokrmů přímo do ohně. Ta lehce vzplane. Gril je dobré udržovat v čistotě a šetrně z něj po skončení každé grilovačky odklízet popel.

Pokud nepotřebujeme vyloženě šetřit místem a vybíráme variantu grilu na zahradu nebo terasu, možností máme několik. Můžeme zvolit gril různých rozměrů, tvarů, pojízdný s kolečky, s odkládací plochou. Praktickými vychytávkami jsou například: komín, ohřívací plocha, místo na pomůcky ke grilu, na skladování uhlíků, víko, teploměr. To všechno může mít i váš gril! Od počtu vybavení, doplňků, plochy a velikosti grilu se samozřejmě odvíjí cena grilu.

Na co dbát při výběru

Pevnost roštu, jeho velikost a stabilitu

Stabilitu konstrukce s ohledem na to, kde budu gril používat

Velikost prostoru, kam padá popel

Objem místa na palivo

Mrkněte na další grily na uhlí

Provozování grilu na uhlí či brikety

Grily na uhlíky či brikety jsou většinou o něco levnější, než grily na plyn či grily elektrické. Nemají totiž žádné složité technické prvky. Konstrukce těchto grilů bývá jednodušší a celý gril je většinou lehký a snadno přenosný. U nás se grily na „pevná paliva” těší velké oblibě a jsou takovou českou grilovací klasikou. Většinou jsou vyráběné z plechu nebo litiny. Od tohoto materiálu se odvíjí jak životnost grilu, tak jeho cena. Ty plechové bývají levnější, ale zase o něco méně vydrží, jelikož plech může častým používáním prohořet.

V potaz musíme brát i fakt, že při častém používání grilu může být vysoká spotřeba paliva, které musíme pravidelně dokupovat. Balení uhlíků stojí od cca 30 Kč/kilogram a pořídit lze více variant paliva. O palivu bude zmínka ještě dále.

Grily na uhlíky a brikety si můžete pořídit ve variantě kotlových grilů, jejichž největší výhoda je poklop. Ten umožňuje grilování za jakéhokoliv počasí. Můžete na něm grilovat i bez poklopu. Díky kulatému tvaru se jídlo griluje rovnoměrně, a pokud gril přiklopíte, budou se pokrmy připravovat rychle a šetrně. Přívod vzduchu se reguluje průduchy, které se nachází na víku i těle grilu.

Kotlový gril funguje podobně, jako horkovzdušná trouba, kdy se žár rozvádí rovnoměrně po celém prostoru, aby bylo maso rovnoměrně ugrilováno

Péče

Aby nám takový gril dlouho vydržel, nesmíme zapomenout na to, dobře o něj pečovat. Po každém grilování je potřeba vyčistit rošt. Nejlépe opálit jej, vyčistit speciálním kartáčem a odmastit. Celý gril je vhodné zbavit popela a dobře očistit, abychom si neušpinili místo, kde bude gril skladován a zbytečně i sebe při manipulaci s ním. Při každém další použití je vhodné rošt opálit ohněm, nebo jej po celou dobu skladovat dokonale odmaštěný a čistý. V takovém případě opálení není potřeba. Gril je vhodné skladovat na suchém místě, aby nebyl zbytečně vystaven dešti. To uvítáte i při zahájení další grilovačky, kdy nebude nutné gril vysoušet a zbytečně čistit od nafoukaných nečistot.

Čím topit?

Grily, u kterých se počítá s tím, že se v nich bude topit uhlíky nebo speciálnímí briketami, mají vždy prostor, na který se uhlí či brikety umisťují. Může to být další rošt s menšími otvory, nebo speciální box s otvory pro přístup vzduchu. Topit můžeme dřevěným uhlím, dřevěnými, rašelinovými, papírovými nebo dokonce kokosovými briketami.

Kvalita uhlíků či briket ovlivňuje kvalitu grilovaného pokrmu. Vždy si čtěte složení, které je uvedeno na obalech.

Co by nemělo být obsaženo v palivu na gril

Spalováním dřevěného uhlí nesmí vznikat rakovinotvorné látky a ve složení se nesmí vyskytovat chemikálie, fosilní uhlí, dehet, plasty nebo sklo. Veškeré prodávané palivo na našem trhu prochází laboratorními rozbory a musí vždy vyhovovat evropským a mezinárodním normám (ČSN EN, EN ISO).

Dřevěné uhlí by mělo mít rovnoměrné větší kusy o velikosti 2 – 8 cm. Nekvalitní dřevěné uhlí poznáme podle toho, že obsahuje velké množství prachu a drtě, která nežhne, ale spíše dýmí. Dobře vypálené dřevěné uhlí obsahuje více než 80 % fixního uhlíku a nemělo by před i při používání zapáchat. Takové uhlí zaručuje dobré hoření.

Brikety jsou vyrobeny slisováním jednoho nebo více druhového dřevěného uhlí. U briket by mělo být používáno jedině zdravotně nezávadné pojivo, jakým je například potravinářský škrob.

Příprava uhlíků a briket pro grilování

Rozdělání grilu vyžaduje dávku umu. Uhlíky či brikety můžete rozžhavit v ohni, nebo pomocí podpalovače, případně použít horkovzdušnou pistoli.

Horkovzdušná pistole dokáže foukat vzduch o teplotě 500 až 600 stupňů Celsia. Foukáním tak horkého vzduchu na uhlíky nebo brikety je můžeme během krátké chvíle zapálit a rozžhavit do provozní teploty.

Začněte grilovat tehdy, kdy máte topivo dobře rozžhavené, tzn. okraje uhlíků jsou zbarvené do šeda. Jelikož budete pracovat s ohněm či žhavými uhlíky, je nutné vždy mít gril pod kontrolou a zabezpečit, aby se oheň nerozšířil tam, kam nechcete, nebo aby se gril nepřevrhnul.

Proč gril někdy čoudí a dýmí?

Trocha čoudu je při grilování na briketách, nebo dřevěném uhlí normální – ten dým dodává jídlu příjmenou kouřou vůni. Ale při zapalování by palivo nemělo dýmit moc.

Nejčastěji způsobuje dýmení špatná kvalita paliva a jeho navlhnutí. Proto vybírejte jen uhlí s co nejvyšší kvalitou uhlíků – zkrátka ať v pytli není moc prachu. Uhlí a brikety ukládejte tak, aby byly v suchu – navlhlé palivo více dýmí.

Rozdíl v jídlech grilovaných na dřevěném uhlí a na briketách není poznat. Zde se spíše rozlišuje použití podle potřebné doby hoření.

Dřevěné uhlí se rychle rozpaluje, ale také rychle hoří. Tudíž jeho výdrž je spíše pro přípravu drobnějších pokrmů, plátků masa, klobás, zeleniny a sýrů.

Naopak při přípravě celých kusů masa, celé drůbeže apod. preferuji použití briket, které díky lisování (kterým jsou vyráběné) déle hoří a nemusí se tak často přikládat. Kateřina Linhartová profesionální grilařka a nejpovolanější poradce ke grilům v e-shopu

Příprava uhlíku za pár minut

Pokud vás nebaví déle jak hodinu čekat na to, než se uhlíky rozžhaví na správnou teplotu, můžete využít tzv. plechový zapalovací komín. Ten uhelné brikety doruda rozpálí už za 30 minut, dřevěného uhlí dokáže připravit za 15-20 minut. Komín vypadá jako plechová roura, jehož dno tvoří rošt.

Na rošt grilu položíte několik podpalovacích kostek, které zapálíte a položíte na ně zapalovací komín. Do komína nasypete brikety, které se budou směrem odspodu nahoru žhavit. Jakmile jsou brikety rozžhaveny, jednoduše je nasypete do uhlíkové části grilu.

Nejlevnější varianta – gril TO GO aneb přenosné grily za pětistovku

Znáte grilovací kyblík? Je to přenosný gril, který může být skládací, a odnesete jej v tašce! Takový koupíte za pár stovek. Většinou vám k němu stačí balení grilovacích uhlíků, pár špekáčků a romantický piknik ve dvou může začít. Jsou to levné, originální grily, které jsou vhodné na cestovní, ale vezmete je s sebou i na párty, dovolenou, na piknik, na ryby nebo na trampování. Jsou jednoduché na údržbu, lehké, uděláte na nich večeři chutně a rychle. Co se týká pořádného grilování, jsou tyto kousky spíše provizorní alternativou, kterou nejlépe využijete při občasných akcích a na výletech. Na rošt se toho zase tolik nevejde, ale parádu s takovým grilem uděláte velikou.

Jednoduché grilovací kyblíky

Vypadají jako plechový kyblík. Mají ucho, díky kterému se dají přenášet. Skoro nic neváží a pohodlně je sbalíte třeba do kufru auta.

Takový gril má průměr grilovací plochy většinou kolem 30 či 40 cm. Jednoduchý rošt, který umístíte na horní část kyblíku, a rošt, na kterém budou uhlíky. Nožky, díky kterým gril postavíte buď na stůl, nebo na zem. Grilovat díky tomuto praktickému mini grilu můžete klidně na balkóně. Jen pozor, grilovací kyblík většinou k sobě nemá žádné příslušenství a chce to, abyste v něm dobře uměli rozdělat oheň a pravidelně přikládali uhlíky, kterých se do něj zase tolik nevejde. Grilování může dost kouřit, protože tyto grily nemívají žádný poklop a mastnota skapává přímo na uhlíky. Rošt lze nadzvednout a pod něj přikládat další uhlíky. Připravíte na něm ideálně večeři pro dva, postupně i pro více strávníků, což ale bude trvat delší dobu.

Gril dobře vypadá, je praktický, je zajímavou věcičkou, kterou budou vaši přátelé obdivovat, a doma vám nezabere moc místa.

Skládací přenosné grily

Podobné vlastnosti, cenu i velikost mají přenosné grily, které se dají složit do placky a díky tomu nezaberou už vůbec žádné místo. Mimo sezonu jej očistíte a šoupnete třeba za skříň. Takový gril se složí jednoduchým pohybem, nahoru postavíte rošt, který se skladuje přímo ve složeném grilu, a můžete začít chystat pochutiny, které na něj dáte.

Designové kousky

Potrpíte si na design? Máte rádi, když vám vše ladí jak doma, tak i na zahradě? Přenosné, praktické a krásné k tomu. Takové grily, které nejen zajistí dobrou grilovanou večeři, ale také stylově ozdobí váš balkon, terasu nebo zahrádku! Výhodou těchto modelů je to, že jsou navíc vybaveny i víkem, kterým můžete přikrýt rošt. Cirkulaci vzduchu zajistí otvory, které se dají pootevřít nebo úplně zavřít. Díky víku se grilované pokrmy zároveň i udí a získávají tak specifickou chuť. Nevýhodou těchto kousků je o něco vyšší cena, kterou připlatíte za originální design.

Výhody a nevýhody malých přenosných grilů

Nízká pořizovací cena

Nízká hmotnost

Ideální velikost na cesty

Nízká spotřeba paliva

Originalita

Malá grilovací plocha

Nedostatek odkládacích ploch a příslušenství

Malý prostor pro palivo

Vznik kouře při grilování

Zahradní plynové grily – test 2022

Podívejte se na nový test plynových grilů v tomto článku.

Kdo se nechce zdržovat vybíráním uhlíků, rozděláváním ohně a manipulací s ním, také pravidelnému čištění grilu od popela, může vyzkoušet plynový gril. K tomu není potřeba mít na dosah ani elektrickou přípojku, což přijde vhod například v rekreačních objektech bez elektřiny. Jedním tlačítkem je oheň na plynovém grilu zažehnut a za malou chvíli na něj můžete začít skládat voňavé masíčko.

Podobně jako jste zvyklí v kuchyni u sporáku, i u plynových grilů můžete snadno regulovat teplotu. Plynové grily jsou většinou větší, robustnější a jsou určené pro grilování na venkovních otevřených prostorách. Hodí se ideálně na větší zahradu či terasu.

Plynové grily mají více hořáků (minimálně by měl mít alespoň dva, ale může jich mít třeba i pět samostatně regulovatelných), které rovnoměrně rozvádějí teplo po grilovací ploše.

Gril se rychle rozpálí na vysokou teplotu. Provoz i údržba díky moderním systémům a konstrukcím je velice jednoduchá a úprava grilovaných pokrmů na něm nevyluzuje tolik kouře, mastnota se nepřepaluje. Zároveň výrobci myslí i na to, aby byla co nejnižší spotřeba plynu.

Tyto grily disponují spoustou praktických odkládacích ploch a místa, kam je možné uložit pomůcky pro grilování. Praktickým grilovacím doplňkem je možnost výměny klasického roštu třeba za grilovací lávový kámen, wok pánev či doplnění grilu o rošt na grilování kuřete.

Milujete klasickou chuť grilovaného masa po ohni a kouři a myslíte si, že vám to u grilování na plynovém grilu bude chybět? I na to se dá nalézt řešení. Je možné pořídit si speciální kovové vložky a ty naplnit vonnými dřevěnými lupínky či dřevěným uhlím, které dodají grilování typickou chuť. Jsou to boxy, které se umístí na hořáky grilu. Do takových speciálních boxů se dá naplnit například i víno, pivo nebo voda s kořením, která se grilováním odpařuje a dodává jídlu další příchuti.

Mrkněte na další plynové grily

Stabilita a praktické prvky

Jelikož je součástí každého takového grilu i plynová bomba, je důležité, zabezpečit gril proti převrhnutí a plynovou bombu vhodně skladovat. Vždy kontrolujte, zda jste po grilování vypnuli přívod plynu. Při novém použití kontrolujte znovu bombu a přívodní cesty k ní, zda jsou v pořádku a nemůže docházet k úniku plynu.

Rošt a praktické prvky plynového grilu

Grilovací rošt by měl být masivní, vyrobený z nerezu nebo litiny, na povrchu může být smaltovaný. Ostatní prvky grilu by měly být nerezové a snadno udržitelné v čistotě.

Plynové hořáky by měly být alespoň dva samostatně regulovatelné a měly by být zabezpečeny proti odkapávající mastnotě a ucpání. Čím více hořáků, tím více pokrmů najednou můžete grilovat. To se samozřejmě promítne i na spotřebě plynu. Opravdu velké grily mohou mít i pět či sedm samostatně regulovatelných hořáků. Výhodou je, že můžete na každé straně grilovat jiný druh pokrmu s jinou teplotou. Praktickým prvkem je piezo zapalování hořáků, které funguje na principu piezoelektrického jevu. Pro zapálení hořáku nepotřebujete zapalovač nebo zápalky! Toto zapalování samo zažehne jiskru a zapálí plyn.

Ověřte si, kde je sběrné místo odkapávající mastnoty, jak se dá čistit a jak je zabezpečeno toto místo proti vzplanutí. Gril, odkládací plochy, rošt a celé příslušenství udržujte v čistotě. Věnujte mu péči po každém použití! Déle vám bude sloužit.

Některé grily mají systém bočních hořáků, díky kterým mastnota připravovaných pokrmů nemůže kapat přímo na oheň a vznítit se. Hořáky nejsou klasicky na spodní straně grilovací vany, ale na jejích bocích. Tomuto systému se říká takzvané „RBS grily” (Technologie Radiant Burner System). Boční hořáky jsou však díky umístění po celé délce grilu ze dvou stran o něco hůře lokálně regulovatelné. Jelikož mastnota neodkapává na hořáky nebo jejich kryty a nepřipaluje se, patří tento systém grilování mezi jeden z nejzdravějších.

Jelikož bývají plynové grily větších rozměrů, jsou většinou vybaveny kolečky pro snadné přemisťování. Při přesouvání buďte opatrní. Grily skladujte mimo zbytečné působení větru a deště. Vhodné je pořídit si obal na gril.

Pořizovací cena plynových grilů bývá vyšší, ale tyto grily mají opravdu dlouhou životnost a dobře se udržují. Důležité je dbát na správné používání podle návodu, aby nedocházelo k nevhodnému zacházení s plynovou bombou či únikům plynu. Samozřejmě je nutné brát v potaz to, že je musíte dokupovat nebo plnit.

Plynové lahve, bomby a kartuše

Na výběr jsou malé cestovní kartuše na jednorázové použití pro přenosné grily. Tyto mají propan butanové náplně se šroubovacími nebo naklikávacími závity. Ty nejmenší mají objem cca půl kila plynu a jejich výhodou je i nízká hmotnost. Volte ke grilu a účelu jeho použití vhodnou velikost plynové bomby.

Pokud se vám bomba nevejde schovat do konstrukce grilu, musí postávat v jeho okolí, což nevypadá esteticky.

Na příležitostné víkendové grilování vám na jednu sezonu vystačí jedna desetilitrová bomba plynu. Vždy však záleží na spotřebě grilu (počtu hořáků) a také na způsobu grilování.

Pamatujete si na klasické kovové tlakové lahve s objemem cca 2 kila plynu? Jistě je znáte z rodinných výletů s rodiči či prarodiči. K těmto je potřeba mít navíc odtlačný ventil, ke kterému se napojí zařízení grilu. Lahve se dají na místech k tomu určených znovu naplnit.

Kovové lahve s náplní 5 až 10 kilogramů plynu jsou oblíbeným optimálním řešením pro letní grilovačky. Je možné je komplet celé vyměnit za plné na výměnných místech. Lahve mívají zálohovaný obal, nebo si je můžete celé zakoupit.

Plnění plynem vás s 10kg lahví vyjde na částku mezi 300 až 400 korunami.

Deseti kilové lahve jsou největší klasicky dostupnou variantou. Jejich rozměr je větší, proto zvažte její umístění a skladování.

Pěti a deseti kilové lahve mívají klasický závit, ke kterému většinou není potřeba žádné redukce pro připojení ke grilu.

Novinkou na trhu jsou kompozitní lahve na plyn. Jsou lehké (až o 50 % lehčí, než klasické ocelové či hliníkové, při zachování stejného objemu), jsou bezpečné a recyklovatelné.

Lahve držte vždy dále od přímého ohně! Skladování plynových lahví musí probíhat s uzavřenými ventily. Lahve je vhodné skladovat demontované od grilu a nejlépe venku. Celý gril skladujte zabezpečený proti vlhkosti.

I u plynového grilu existuje přenosná varianta

Pokud máte rádi rychle připravené grilované pochoutky, bez nutnosti příprav, žhavení uhlíků a bez zbytečného kouře, i tuto alternativu seženete v malých přenosných grilech. Takový gril stačí připojit na plynovou kartuši, kterou známe z potřeb na trampování. Tyto grily bohužel za pětistovku neseženete. Jejich cena se pohybuje spíše kolem dvou tisíc korun.

Výhody a nevýhody plynových grilů

Žádné rozdělávání ohně a manipulace s ním

Rychlé zažehnutí a rozehřátí

Rychlé a zdravé grilování

Spousta odkládacích ploch a místa pro příslušenství

Vyšší pořizovací cena

Chybí klasická chuť grilovaného masa po ohni a kouři

Horší manipulace

Nutnost dokupovat či plnit plynové lahve

Nutnost manipulace s plynem

Elektrické grily – test 2022

Název Příkon (W) Druh grilovací plochy Odnímatelné grilovací plochy Lze mýt jednotlivé části v myčce? Velikost grilovací plochy (cm) 1. Catler GR 8030 2400 rovná, žebrovaná ano ano 34x26 2. Weber Q 1400 2200 žebrovaná ano ano 43x32 3. Steba VG 350 2200 žebrovaná,rovná ano ne 55x41 4. DeLonghi CGH 1030D 2000 plochá, žebrovaná, na vafle ano ano 37 x 23 cm 5. Tefal Optigrill+ XL GC722D34 2000 Plochá, žebrovaná Ano Ano 40x20 6. Philips HD 4467/90 2000 žebrovaná ano ano 31,9x22,3 7. Steba VG 250 1800 žebrovaná ano ne 40 x 29,5 8. Tefal Compact 600 Classic GC305012 2000 žebrovaná ano ano 600 cm2

Název 3 polohy grilu Nádoba na tuk Délka přívodního kabelu (m) Regulovatelný termostat 1. Catler GR 8030 ano ano 1 ano 2. Weber Q 1400 ne ano 1,8 ano 3. Steba VG 350 ne ano 1,7 ano 4. DeLonghi CGH 1030D ano ano 1 ano 5. Tefal Optigrill+ XL GC722D34 Ne Ano 0,8 Ano 6. Philips HD 4467/90 ano ne 0,8 ano 7. Steba VG 250 ne ano 1,7 ano 8. Tefal Compact 600 Classic GC305012 ano ano 1,1 ano

Vítěz testu elektrických grilů 2022

Nejlépe u nás z hodnocených přístrojů dopadl špičkový Catler GR 8030. Značka Catler má spotřebiči dobré jméno a tento výrobek ho pouze potvrzuje. Grilovací desky lze každou samostatně zcela uvolnit stiskem patřičných tlačítek. Poté je můžete bez obav umýt v myčce. Nahřátý na provozní teplotu je během pěti minut. Povolené rozmezí teplot je mezi 160 – 230 °C. Aby bylo grilování vyvážené, disponuje elektrospotřebič funkcí vyrovnání teploty. Pokud tedy dojde v nějaké části grilovací desky k poklesu teploty, gril ji na daném místě vyrovná, takže se nemusíte bát, že by pokrm na některé části nebyl dostatečně propečený. Svou cenou se řadí do nejvyšší třídy, ale dostanete za ni profesionální přístroj, který je vyrobený z odolných materiálů a příprava jídla jde opravdu skoro sama.

Více informací o Catler GR 8030

Příkon 2400 W Druh grilovací plochy rovná, žebrovaná Odnímatelné grilovací plochy ano Lze mýt jednotlivé části v myčce? ano Velikost grilovací plochy 34x26 3 polohy grilu ano Nádoba na tuk ano Délka přívodního kabelu 1 m Regulovatelný termostat ano

Elektrické grily jsou Ideální variantou grilování na balkoně nebo všude tam, kde nechcete sousedům dýmit pod okny. Grilujte klidně ve vnitrobloku pod pavlačí nebo každý den doma v kuchyni. Kouřem nikoho obtěžovat nebudete. Pouze rozšíříte libou vůní grilovaného masíčka či zeleniny. A takovou grilovanou delikatesu si můžete díky elektrickému grilu vychutnat i v zimě.

Malé varianty grilů lze použít také v interiéru. Velké verze grilů zajistí dostatek skvělého jídla pro spoustu lidí třeba na cateringu.

Jelikož grilovací plocha je v přímém kontaktu s pokrmy, vybírejte ji z netoxického, nekorozivního materiálu, který v žádném případě nebude při zahřátí vypouštět do jídla škodlivé pachy či chutě. Nepřilnavé povrchy grilovacích ploch jsou vhodné pro zdravé grilování a snadnou údržbu. Nejčastějšími povrchy jsou litinové (ty skvěle drží teplo) a teflonové (jsou nepřilnavé).

Díky různým provedením si na elektrických grilech lze připravit nejen špekáčky, stejky či ryby a zeleninu, ale také třeba vejce a palačinky! Záleží, jaký zvolíte rošt. Na maso, zeleninu a sýry se hodí žebrovaný, rovný na přípravu vajíček nebo palačinek. Grilovací plocha elektrického grilu pro dvě osoby postačí taková, na kterou se vejdou dva až tři plátky masa. Plochu, na kterou se vejde deset plátků masa, oceníte při přípravě párty pro více osob.

U elektrických grilů je nevýhodou delší doba roztápění grilu. Topná spirála potřebuje čas, než se rozehřeje na požadovanou teplotu.

Důležité je vždy si předem rozmyslet, kde chceme grilovat. Na zvoleném místě je nutné zajistit zdroj elektřiny a ten dobře zabezpečit, venku například proti dešti.

Mrkněte na další elektrické grily

Na co se zaměřit při výběru elektrického grilu

Výkon elektrických grilů

Bez dostatečného výkonu, který je relevantní velikosti grilu se masíčko dobře a rychle neugriluje. Případně na něj budete dlouho čekat. U malého stolního grilu, který chcete mít doma pro občasné použití, vám vystačí výkon kolem 2 kW. Pro častější použití, nebo grilování pro více osob je dostatečný výkon kolem 5 kW. Pro časté grilování, nebo pro grilování jídla pro více osob, zvolte gril s výkonem alespoň 10kW.

Miska na odkapávání tuku

Možná se vám může zdát, že odkapávací miska na tu má smysl jen u plynových grilů, protože tam manipulujete s otevřeným ohněm. Opak je však pravdou. I u grilování na elektrických grilech vzniká tuk, který je potřeba někam odvádět. Grilování na přepáleném nevoní a hlavně je nezdravé. Zaměřte se tedy na to, zda má gril misku, kam může přebytečný tuk odtéct.

Výkonná topná spirála

Výkon spirály ovlivňuje to, za jak dlouho bude gril připravený pro grilování. Čím výkonnější tím lepší. Tento parametr je důležitý jak u malých, tak u velkých elektrických grilů.

Rošt a grilovací plochy

U elektrického grilu je důležité se zaměřit na materiál, ze kterého jsou vyrobeny grilovací plochy. Ty by měly být vyrobeny z nepřilnavého materiálu jako je litina, teflon nebo kamenina. Určitě totiž nechcete trávit hodiny tím, že budete připálené jídlo z grilu seškrabávat, a navíc hrozí, že byste si plochy mohli nenávratně poškodit.

Abyste se údržbou příliš dlouho nezdržovali, je vhodné, když můžete grilovací plochy vyjmout a umýt buď pod tekoucí vodou, nebo v myčce. Plocha může mít různé struktury – hladkou nebo žebrovanou. Každá má svoje přednosti pro přípravu jiných pokrmů. Vybrat si můžete kontaktní nebo otevřený gril, který má oba dva typy desek. U kontaktního grilu se zaměřte na to, zda je možné ho otevřít naplocho, abyste mohly oba dva typy desek plnohodnotně využít.

Úprava teploty

Díky termostatu teplotu ovládáte jen otočením knoflíku. U chytrých grilů najdete i funkci, která vám umožní nastavit si stupeň propečení, podle vaší chuti. Gril si dokáže sám změřit tloušťku masa a teplotu přizpůsobit vybranému stupni propečení. Jakmile je steak hotový, upozorní vás zvukovým signálem.

Základní typy elektrických grilů

Venkovní elektrický grily

Venkovní elektrický gril se může vzhledově docela podobat klasickému grilu na uhlíky nebo na plyn, lišit se bude pouze tím, že k tomuto grilu povede kabel na elektřinu. Elektrický gril může mít prostornou plochu roštu, víko, odkládací plochy i spoustu příslušenství. Kolečka pro snadné přemisťování i praktický obal na skladování. Záleží, jakou variantu si vyberete. Od toho se bude odvíjet i cena. Ty nejlevnější koupíte za méně než tisícovku.

Grily určené k venkovnímu použití mají většinou stojan a poklop (jedná se tedy o zahradní grily s poklopem) nebo alespoň bočnice, které zamezují ochlazování vlivem venkovních podmínek. Při výběru dbejte na stabilitu grilu, spotřebu energie a možnosti údržby.

U tohoto typu grilu můžete postrádat typickou vůni ohně, která dá masíčku nezaměnitelnou chuť.

Ve verzích venkovních elektrických grilů s roštem, je potřeba po každém grilování dobře rošt vyčistit, aby vám na něm nezaschly zbytky jídla.

Stolní grily

Stolní (neboli domácí) gril, jak už vyplývá z názvu lze postavit na stůl v kuchyni nebo pod pergolou, zapojit do zásuvky a začít rozehřívat. Stolní grily mají z valné většiny rovný, buďto nepřilnavý, teflonový, keramický či litinový povrch nebo výměnnou kombinací všech těchto materiálů, včetně lávového kamene i roštu. Tyto plochy se zpravidla dobře čistí a lze na nich grilovat zdravě i zcela bez tuku! Některé grily mají vyjímatelné grilovací plochy, které lze oddělit a nechat umýt v myčce na nádobí.

Stolní grily jsou skladnější než ty venkovní. Grilovací plocha může být malá akorát tak na porci pro dvě osoby, nebo větší, kde uděláte spoustu stejků najednou. Ta se však zase hůře skladuje. Výhodou stolních grilů a elektrických grilů obecně je ta, že není třeba nijak přikládat nebo udržovat oheň. Zkrátka nastavíte teplotu, kterou gril bude držet a na grilovací plochu doplňovat pochoutky.

Grilovací rošty-desky stolních grilů

Grilovat můžete různá jídla a na různé způsoby díky výměnným nádstavcům – plochám, které elektrické grily mívají. Počet vyměnitelných vybavení a doplňků ovlivňuje cenu grilu.

Rošt – zaručí pokrmům křupavou kůrčičku, grilovací stopy mají velký vliv na chuť připravovaného masa. V částech, kde zůstávají stopy po mřížce, má maso lehce připálené aroma, které mu propůjčuje pravou chuť grilovaného masa.

Rovná plocha – zachová šťávu masíčka.

Plocha s drážkami – šťavnaté masíčko se vzorkem grilovacího roštu.

Kámen na gril – zaručí zdravou úpravu pokrmů bez připálenin.

Mističky – lze v nich zapékat sýry, vejce či zeleninu i ovoce.

U některých druhů grilů lze kombinovat více ploch najednou. Dokonce lze i kombinovat napůl kontaktní gril s grilovací plochou.

Kontaktní grily

Proč „kontaktní”? Jednoduše! Protože pokrm přichází do kontaktu s roštem po obou stranách. Maso či zeleninu do grilu zavřete a ono se griluje zespoda i shora současně! Takže už žádné otáčení a hlídání, aby se vám jídlo z jedné strany více nepřipeklo.

Tato funkce má pak i více výhod. Díky ní lze připravovat luxusní panini, zapékat maso i sýry do pečiva. Taková příprava může být velice rychlá i zdravá.

Kontaktní gril lze však v některých variantách použít i „klasickým způsobem”, to znamená, že jej úplně rozevřete a grilujete na obou jeho polovinách.

Praktickým prvkem grilů jsou svítící kontrolky, které ukazují, kdy je gril rozehřátý na požadovanou teplotu. Některé grily mají i programové funkce a udržují správnou teplotu pro přípravu specifických pokrmů (hamburgery, ryby, steaky…).

Grily mohou mít více poloh, kdy se dá nastavit, zda je gril zcela uzavřen a plochy jsou přitlačeny na pokrm, nebo pootevřen v režimu trouba, nebo se dá gril zcela rozevřít a grilovat pokrmy jen po jedné straně a zvýší se tak kapacita grilu.

Existují dvě hlavní provedení kontaktních grilů. Gril se může rozevírat klasičky „do véčka”, nebo je zavírání flexibilní, to znamená, že obě grilovací plochy dolehnou na připravované plochy rovnoměrně po celé ploše. Vyrovnají se tak lépe různým tloušťkám pokrmu a předchází se tomu, že pokrm bude u vnějšího okraje méně propečený než u vnitřního.

Raclette grily

Kromě obvyklých stejků si můžete připravit i opravdovou zapékanou delikatesu se sýry, zeleninou, kořením i ovocem. Raclette grily kombinují klasický stolní elektrický gril s dalším prostorem pro přípravu zapečených pokrmů, který je pod topnou spirálou. Tam se umístí mističky ve tvaru malých pánviček z nepřilnavého povrchu. Na ty si hosté kladou rozmanité ingredience a nechávají si je na mističkách zapékat v grilu. Vzniká tak jedinečná možnost pro originální párty, kdy sedíte u stolu s přáteli, diskutujete, bavíte se a přitom si každý může připravovat občerstvení dle své chuti. Současně připravíte spoustu variací pokrmů. Tradičně se na horní desce griluje maso, slanina nebo jiné pochutiny a ve spodní části se v malých pánvičkách rozehřívá sýr, často smíchaný s cibulkou, žampiony a dalšími surovinami. Rozehřátým sýrem se následně polévá maso a uvařené brambory.

Výhody a nevýhody elektrických grilů

Lze grilovat i zimě i v létě

Lze používat i uvnitř

Více funkcí a programů grilu

Jednoduché používání

Přenosnost

Zdravé grilování

Grilované pokrmy nemají příchuť ohně a kouře

Menší grilovací plocha

Nutnost dostupné elektřiny

Další typy grilů

Kromě třech klasických typů grilů, se kterými se setkáváme asi nejvíc, existuje ještě řada dalších, které vám v krátkosti představíme.

Kamenný gril

Častěji se pravděpodobně setkáte s termínem žulová deska. Grilovací žulová deska by měla mít tloušťku 1-5 cm, ovšem ideální jsou 3 cm. Pod deskou se rozdělá oheň, a jakmile je rozpálená, položíme na ni pokrmy.

Žulová deska by měla být vyrobená z přírodní žuly a ne z umělých kamenů, které obsahují pojiva. Jedna strana by měla být vybroušená do hladka. V žule by nemělo být více jiných kamenů, zejména křemenů. Docházelo by totiž k nestejnoměrné roztažitosti a deska by snadněji praskala.

Kvůli praskání se doporučuje stáhnout plochu kovovým páskem a orámovat ji kovovým rámem. Díky tomu se kámen nerozpadne a následným používáním se praskliny poměrně dobře zacelí.

Keramický gril

Jedná se o specifický gril, který si doma jen tak nevyrobíte. Potraviny se tepelně upravují v prostoru, který uzavírá plášť ze speciální keramiky. Pro topení se používá dřevěné uhlí, které keramiku rozpálí a ta začne vyzařovat žár rovnoměrně v celém krbu. Velkou výhodou keramického grilu je to, že teplo skrze plášť neuniká ven, ale zůstává uvnitř, takže šetříte energii.

Keramicky gril je v podstatě univerzální pecí, která maso dokáže ugrilovat jak na mřížce, tak keramické desce. Je však možné v ní upéct pizzu i chleba. Počítejte s tím, že pořizovací cena přesáhne dvě desítky tisíc korun.

„Must have” vychytávky, které se pro grilování hodí

Horkovzdušná pistole pomůže rychlému rozehřátí grilovacích uhlíků

Praktickým příslušenstvím je speciální čistič na rošty, který skvěle rozpouští mastnotu

Elektrický motorek se postará o to, aby se kuře na grilu samo otáčelo

Zajímavý způsob grilování ryb je na dřevěné destičce. Na té se dá grilovat i udit. Tento způsob používají například ve Finsku. Maso se připevní na speciální držák z březové desky a griluje v šikmé poloze nad grilem. Maso na speciální dřevěné desce se dá také péci v troubě.

Na pomazávání roštů si pořiďte rozprašovač oleje (olej nikdy nestříkejte přímo do ohně)

Rozdělení grilů podle cenových kategorií

Pořizovací cena bude odpovídat velikosti grilu, funkcím, ale také výrobnímu a použitému materiálu. Samozřejmě můžete koupit gril za pár stovek, ale budete se muset smířit s tím, že jeho životnost nebude nejdelší.

Pokud chcete připravovat opravdu kvalitní grilované pokrmy, je dobré se připravit na vyšší počáteční investici, která se však promítne do jednoduchosti obsluhy i údržby a delší životnosti.

Myslete také na to, jaké náklady jsou s grilováním spojené. Náklady se liší podle typu grilu. Grilování na elektrických nebo plynových grilech je levnější, než u grilů na dřevěné uhlí. Dřevěné uhlí nepatří k nejlevnějším a musíte ho docela dost spálit, než je gril připravený na grilování. Plyn dosáhne dříve správné grilovací teploty, takže jeho spotřeba není tak velká. Pokud si tedy pořídíte dražší, ale úspornější gril, investice se vám během několika grilování jisto jistě vrátí.

Ceny do 1 000 Kč

Do tisíce korun většinou seženete menší stolní grily a také grily na dřevěné uhlí. Pokud vás neodradí hledání, můžete narazit i na otevřené stolní grily s dobrým výkonem (pravděpodobně se ale nebudou patřit grily kontaktní). Levnější grily jsou většinou menší, takže je využijete pro grilování večeře pro jeden pár. Pokud plánujete větší párty, rozhodně si pořiďte něco většího, aby vám hosti neumřeli hlady.

Ceny v rozmezí 1 000 – 5 000 Kč

Ve vyšší cenové kategorii již můžete sehnat nadupané stolní grily s různými funkcemi, které vám grilování usnadní. V nabídce se začnou objevovat také grily na dřevěné uhlí, zahradní elektrické grily a plynové grily. Využijete je především, pokud budete grilovat pravidelně pro větší počet osob.

Ceny nad 5 000 Kč

Modely, za které utratíte více, než 5 000 Kč už patří k těm profesionálním. Tato cenová hladina zahrnuje výkonné grily všech kategorií, u elektrických grilů pravděpodobně najdete i funkci Smart. Větší grily budou mít větší výkon, a také budou vyrobeny z mnohem odolnějších materiálů, mezi které se řadí litina, smalt a nerez.

Několik zajímavostí ze světa grilování

Víte, že si gril můžete i sami vyrobit? Někteří dobrodruhové to zkouší třeba ze staré bečky od piva, ze sudu, z bubnu od pračky nebo klidně z kola od auta.

Novinkou ve světě grilů jsou vodní grily . Ty mají v mezičásti umístěn lavor s vodou, ta chladí teplotu ohně a zároveň zachytává odkapávající tuk a mastnotu z masa či uzenin. Pod grilem se topí dřevem a maso se griluje ve směsi vodní páry a tepla.

. Ty mají v mezičásti umístěn lavor s vodou, ta chladí teplotu ohně a zároveň zachytává odkapávající tuk a mastnotu z masa či uzenin. Pod grilem se topí dřevem a maso se griluje ve směsi vodní páry a tepla. Nejdražší gril na světě stojí skoro 3 milióny korun. Na jeho povrchu je 24karátové zlato!

Uvažujete o koupi grilu a koukáte, který je pro vás nejlepší? Poradíme vám, který vybrat, abyste skvěle ugrilovali jakékoliv jídlo.

Úroveň grilování se v posledních letech hodně zvýšila, především díky Zdeňkovi Pohlreichovi a jeho pořadu Šéf na grilu. Grilování po Česku bývala jen nezřízená žranice krátce naloženého a zhurta ožehnutého vepře s trochou hořčice a krajícem chleba. Dneska je grilování už jinde – je to gastro zážitek se zkoušením nových mas a postupů grilování. Chvíle, kdy se chlap může pochlubit perfektně ugrilovaným masem. Kdy si na čerstvém vzduchu pokecáte s přáteli a podrbete s rodinou. Chvíle, kdy ženy vytáhnou nové recepty na domácí limonády, saláty a hlavně omáčky k masu. Těšíte se jako já? Tak spolu pojďme vybrat gril, kolem kterého se to celé bude točit.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami. 4.2 / 5 56 hodnocení

Vystudoval jsem technickou univerzitu v Ostravě – obor elektronika a informatika. Jsem profesně programátor a konzultant hardware a elektroniky. Pracoval jsem i v reklamačním oddělení velkého eshopu s elektronikou, kde jsem získal zkušenosti z pohledu nespokojených zákazníků a nefungujících výrobků. Byla to velká škola. Rozumím elektru a technice obecně až do posledního šroubku. Volný čas trávím sportem, geocachingem, tůrami v přírodě, auty a technikou v domácnosti – čím více smart, tím lépe. Chci pro sebe i vás to nejlepší možné – vzhledem k ceně i kvalitě.

Jak si vybrat gril: Jaký se hodí na balkon, terasu či zahradu?

O tom, jak vybírat gril, najdete na internetu spoustu informací. Ale ne vždy obsahují odpovědi na to, co vás zrovna zajímá. Poradíme vám, na co se zaměřit, když chcete grilovat hlavně na balkoně, nebo když si potrpíte na grilování velkých kusů masa. A taky vám prozradíme, čeho byste se měli vyvarovat, abyste nakonec neměli doma krásný drahý gril, který nebudete používat.

Domníváte se, že sousedům do vašeho grilování nic není? Pokud grilujete venku, tak se trochu mýlíte. Sice to není na žalobu, protože občanský zákoník grilování na balkoně vyloženě nezakazuje, ale zároveň podle něj musíte dodržet pravidlo, že jím nebudete obtěžovat sousedy. Zkrátka na ně musíte brát ohled. A to hlavně, když se rozhodnete používat gril na dřevěné uhlí, který někdy čoudí. To může totiž leckterého souseda dost vytočit, neboť omamná vůně dřeva se mu otevřeným oknem dostane až do ložnice. Proto se raději nejdříve zamyslete, jestli někoho svým grilováním nepopudíte, případně sousedy radši občas pozvěte na pořádnou grilovačku.

Jak si co nejlépe vybrat kvalitní zahradní gril?

Rozhodli jste se pořídit si gril a začít s grilováním? Výborně! Nejste si, ale jisti správností vašeho výběru? Nevadí! My vám s výběrem pomůžeme! Než se pustíme do konkrétního výběru grilu, je před námi základní otázka – na jaké palivo by měl být = jaký gril budete vybírat? Třeba vám je již hned na začátku některé palivo sympatické...

„Vyberte si podle svého životního stylu!“

Základní dělení zahradních grilů podle použitého paliva je:

V současné době existuje pestrá nabídka grilů, které můžeme podle paliva rozdělit na grily na dřevěné uhlí (plechové a keramické), plynové grily, elektrické grily a peletové grily. Většina dilemat při výběru se soustředí na souboj plynových grilů a grilů na dřevěné uhlí. Elektrické grily vítězí ve městech, kde je oblíbené grilování na balkóně a na terasách Peletové a keramické grily jsou doménou zahrad u rodinných domů, jelikož jsou těžší a nelze je snadno převážet. S peletovými a keramickými grily ale zažijete atmosféru grilování na žáru ze dřeva.

Gril na dřevěné uhlí nebo zahradní plynový gril?

Podle expertů a řady rozsáhlých testů neexistuje (ve většině případů) rozdíl v chuti grilovaných pokrmů při využití plynového grilu nebo grilu na dřevěné uhlí. Rozžhavené dřevěné uhlí či brikety samy o sobě žádné aroma většinou neprodukují (a tudíž pokrmu nepředávají). Jsou ale dřevěná uhlí většinou z cizokrajných dřevin, které aroma produkují. U některých grilovaných pokrmů poznáte, zda byly připravovány na dřevěném uhlí/briketách nebo ne.

Charakteristické aroma grilovaného pokrmu vzniká vlastní tepelnou úpravou (maillardova reakce) a odpařující se šťávou a tukem – je jedno, zda v přímo rozžhaveném uhlí nebo na kovovém krytu hořáku plynového grilu. Je ale pravda, že např. při barbecue (žebra, pulled pork, brisket), které je odjakživa připravováno na žáru ze dřeva, nebude výsledek z plynového grilu chuťově takový. Výběr grilu se opravdu řídí spíše individuálními preferencemi. Oba nejběžnější druhy grilů mají své výhody i nevýhody.

A jak to vidím já?

Já osobně mám tři typy grilů a některé využívám více, jiné méně. Elektrický gril obvykle používám během týdne, když není večer na grilování moc času. Používám ho zejména na grilování burgerů, ryb, steaků z ryb, krevet a obecně malých anebo plochých kusů nejen masa (grilujeme na něm např. sýr halloumi). Gril na dřevěné uhlí si nechávám na víkendy, kdy je času víc. Griluji v něm vlastně úplně všechno. A několikrát do roka používám i svůj smoker na dřevo Smoky Fun na přípravu barbecue (BBQ). Kdybych ale měl po zbytek života používat jen jeden gril, byl by to všestranný gril Weber na dřevěné uhlí.

Chcete, aby Vám gril maximálně vyhovoval? Vyberte si podle svého životního stylu. Než se pustíte do následujícího čtení, zkuste si odpovědět na následující otázky. Uvidíte, že Vás Vaše vlastní odpovědi navedou tím správným směrem.

Důležité otázky pro výběr grilu

Kde budete gril používat? (zahrada, balkon, loď, karavan, chata)

Rádi byste gril zakomponovali do letní zahradní kuchyně nebo ke konkrétnímu zahradnímu nábytku

Jak často budete gril používat?

Budu používat gril při cestování nebo ho budu chtít často převážet?

Vadí Vám manipulace s popelem a rozžhaveným dřevěným uhlím?

Máte obavy z používání plynové lahve nebo elektřiny, příp. máte možnost přívodu elektřiny v plánovaném místě grilování?

Chcete grilovat, ale nemáte na to dost času?

Je pro Vás důležitější proces vlastního grilování či pouze konečný výsledek?

Jste pyšní na to, jak dokážete palivo v grilu zapálit a regulovat žár rozžhaveného uhlí?

Máte rádi atmosféru žhnoucího dřevěného uhlí, jeho praskání a posezení s přáteli kolem grilu?

Jak moc je pro Vás důležitá pořizovací cena grilu?

Jak velkou roli hraje rychlost přichystání grilu ke grilování?

Rychlé srovnání jednotlivých variant zahradních grilů

Na dřevěné uhlí Plynové Elektrické Keramické Peletové Pořizovací cena Nízká Vyšší Střední Vyšší Vyšší Snadno regulovatelná teplota Ne Ano Ano Ne Ano Využití v domácnosti Ne Ne "Ano" Ne Ne Nutno připojit k elektřině Ne Ne Ano Ne Ano Grilování v přírodě/kempování Ano "Ano" "Ano" Ne Ne Grilování na balkoně Ne Ne Ano Ne Ne Rychle připraven ke grilování Ne Ano Ano Ne Ano Nutno manuálně roztopit Ano Ne Ne Ano Ne Snadná obsluha Ne Ano Ano Ne Ano Autentická vůně/atmosféra Ano Ne Ne Ano "Ano" Náklady na hodinu provozu "Nízké" Vyšší Nízké Nízké Vyšší

Pro koho jsou jednotlivé varianty zahradních grilů určeny?

Pokud bych to měl zobecnit, tak typickým "adeptem" na:

Elektrický gril

Je člověk z městského bytu (griluje na terase nebo balkonu) nebo má chatu/chalupu, ale nechce na ní gril nechávat (převáží ho).

Velmi častým zájemcem o elektrický gril je žena mladšího až středního věku, jež nechce stát při grilování opodál, ale chce být přímo „v akci“, ale bojí se např. obsluhovat plynový gril.

Třeba právě pro ni je tedy určen kvalitní elektrický gril, jenž si lze dnes pořídit v mnoha variantách. Zajímá vás, jak vybrat opravdu dobrý elektrický gril? Přečtěte si další článek o výběru elektrického grilu.

Kotlový gril na dřevěné uhlí

Je většinou muž jakékoli věkové kategorie, který vlastní chatu, chalupu nebo rodinný dům. Je to často technický typ, kutil, milovník přírody, jenž má radost z ovládnutí žáru ohně a těší ho, že dokáže gril regulovat. Grilování je pro něj koníčkem, nevadí mu delší čas přípravy grilu ke grilování, ani případné počáteční neúspěchy a má rád posezení s přáteli kolem grilu se žhnoucími uhlíky.

Dokáže s Vámi nekonečně dlouho diskutovat o grilování a je na své umění patřičně hrdý. Časem se u něj může projevit větší závislost na této činnosti a může si pořídit nový plynový gril na grilování v týdnu, kdy nemá po návratu z práce na přípravu grilu na dřevěné uhlí tolik času, ale nechce si v týdnu odepřít chuť výtečných grilovaných pochoutek. Zajímá vás, jak vybrat opravdu dobrý kotlový gril na dřevěné uhlí? Přečtěte si další článek o výběru grilu na dřevěné uhlí.

Plynový gril

Je většinou muž jakékoli věkové kategorie, který přistupuje ke grilování jako k jedné ze standardních tepelných úprav potravin. Gril používá i v týdnu, kdy se vrací později domů z práce nebo o víkendu, ale platí pro něj, že nemá na grilování tolik času, případně si čas najde, ale vlastní proces grilování je pro něj spíše cestou k cíli - ugrilovanému pokrmu. Zároveň je to člověk, jenž má trochu obavy z nevyzpytatelného žáru dřevěného uhlí nebo ho odrazuje práce s popelem. Přitahuje jej sice kotlový gril na dřevěné uhlí, ale netroufá si na jeho obsluhu. Někteří majitelé plynových grilů, kteří grilování více propadnou, časem pocítí znudění nad snadnou obsluhou (rozuměj "málo zábavy") plynového grilu a zakoupí si ještě gril na dřevěné uhlí, aby mohli naplno zažít pocit z ovládnutí žáru z dřevěného uhlí. Zajímá vás, jak vybrat opravdu dobrý plynový gril? Přečtěte si další článek o výběru plynového grilu.

Keramický gril

Je člověk, který již griloval na dřevěném uhlí a chce si ještě více rozšířit zkušenosti vaření na dřevěném uhlí, např. grilováním pizzy, chleba, apod. nebo člověk, který chce venku mít plnohodnotný "stroj" na vaření. Keramický gril je velmi dobrý pomocník pro pečení při velmi nízkých i velmi vysokých teplotách, takže se v něm dá udit i při teplotách pod 100 st. Celsia, ale i péct pizzu při 350 st. Celsia. V žádném jiném grilu neupečete tak dobrou pizzu, jako právě v keramickém grilu. Keramika má vysokou akumulační schopnost tepla, tudíž při grilování v chladných měsících při otevírání víka nedochází k velkým teplotním výkyvům v grilu a navíc mají keramické grily velmi nízkou spotřebu paliva. Keramický gril je těžší a i když se dá pořídit s pojízdnou konstrukcí, je dobré mu vyčlenit své místo někde pod pergolou. Majitelé keramického grilu, kteří si vyzkouší všechny výhody, které tento typ grilu nabízí si již málokdy pořídí jiný.

Peletový gril

Je člověk s vlastní zahradou, který by si rád připravoval grilované pochoutky na dřevěném uhlí nebo briketách a pocítil tak aroma dobrot připravených na žáru ze dřeva, ale nechce se trápit s grilem na dřevěné uhlí, ale zároveň netouží po plynovém grilu, jehož obsluha je velmi snadná. Právě pro tyto zákazníky je vhodný peletový gril. Peletový gril spojuje největší výhody obou hlavních typů grilů: ovládá se jednoduše pomocí knoflíku (stejně jako plynové grily), kterým si nastavíte požadovanou teplotu pečení a žár vzniká hořením dřevěných jednodruhových pelet z čistého dřeva. V mnoha peletových grilech lze grilovat i přímou metodou.

Author

January 19,2023

Leave a Reply