December 22,2021 Post by : Alena Steinerová

Jaký typ rýžovaru vybrat?

Autor: | Přidáno: 8. 9. 2015

Také toužíte připravit dokonalou rýži, ale stále se to ne a ne podařit? Zdá se Vám, že i kuchař ve špinavém bistru vaří lepší rýži? Je to díky rýžovarům nebo chcete-li „hrncům na rýži“! Používají je v levných bistrech i v luxusních asijských restauracích. Výsledkem je dokonalá, sypká, nemazlavá a přesto jemně lepivá rýže, přesně tak, aby se dala nabrat i hůlkami. Bez rýžovaru je dosažení takto kvalitně uvařené rýže docela náročné a bez záruky vždy dokonalého výsledku. Existují dokonce názory, že uvařit správně rýži je „umění“, kterého velká spousta lidí nedosáhne za celý život. Při přípravě sushi je perfektní rýže dokonce podmínkou. Než tedy riskovat další neúspěch, proč si skvělý výsledek dopředu nezaručit perfektním pomocníkem - rýžovarem?

Zázrak rýžovarů spočívá v tom, že elektrický hrnec vypne var přesně v tu chvíli, kdy je rýže dokonale uvařená, nepopraskaná, bez uvolněného škrobu a vsákne se do ní poslední kapka vody, kterou potřebuje. Ani o kapku víc. Trefí se tudíž do okamžiku, který člověk při nejlepší vůli sám nepozná. Rýžovar neznehodnotí rýži ani dalším udržováním její teploty klidně i 6 hodin po uvaření. Vše je automatické, bez nutnosti hlídání.

Že je to lákavá představa? Není nic jednoduššího, než ji přeměnit v realitu! Na trhu existuje široká nabídka různých provedení a typů rýžovarů. Jak si ale vybrat ten správný právě pro Vás?

Rýžovary se vyrábějí v různých velikostech a provedeních. Disponují jednou funkcí či mohou být také multifunkční.

1. kategorie: MALÉ RÝŽOVARY

Jejich objem je většinou do jednoho litru uvařené rýže (cca 500g rýže před vařením) a hodí se pro menší rodiny do tří členů. Koupě těchto rýžovarů je výhodná zejména díky jejich skladnosti, malé spotřebě a většinou i nízké ceně.

Příkladem může být tento model, který je velmi oblíbeným a také nejprodávanějším rýžovarem této kategorie. Zvládne uvařit až 450g rýže a a cena se pohybuje okolo 399 Kč, což je vůbec nejlevnější rýžovar na našem trhu. Stejně jako ostatní rýžovary pak umí delší dobu udržet teplotu rýže.

Vybrat si můžete i „noname“ rýžovar: Hrnec na rýži HRT-0600

2. kategorie: VELKÉ RÝŽOVARY

Nabídka velkých rýžovarů je mnohem pestřejší a s jejich kapacitou, začínající na 1,5 litru jsou vhodné i pro větší rodiny. Příkladem může být následující model:

Jedná se o "většího bratra" od modelu SRM-0600WH, se kterým sdílí všechny parametry a to včetně nízké ceny. Pokud sháníte kvalitní cenově přijatelný přístroj je Sencor 1500WH s cenou okolo 599 korun to, co hledáte. Celková kapacita rýžovaru je 1,5 l, tedy 1200 g rýže. V balení naleznete i špachtli a odměrku. Rýžovar disponuje bezpečnostním jištěním s ochranou proti přehřátí a vyvaření vody. Po uvaření dokáže udržet teplotu rýže bez jejího znehodnocení až 6 hodin!

Vybrat si můžete i nerez provedení velkých rýžovarů. Například modely:

3. kategorie: MULTIFUNKČNÍ RÝŽOVARY

Multifunkční rýžovary a hrnce na rýži jsou jakousi vyšší třídou. Tyto hrnce totiž nejsou jen rýžovary, ale můžete je použít mnoha dalšími způsoby. S trochou nadsázky dokáží nahradit sporák a proto jej nejspíš použijete mnohem častěji než běžný rýžovar. Naopak jejich nevýhodou je cena, která bývá o poznání větší, než u běžného rýžovaru.

Řešením může být tento model, jehož cena patří k nižším - je stále pod tisícikorunou a přesto má více možností využití.

Spojuje funkci rýžovaru a parního hrnce v jednom zařízení. Plášť hrnce je vyroben z nerezu, stejně jako nádoba pro snadnou přípravu všech druhů rýže, luštěnin, polévek a cereálií. Pro ohřev zeleniny bez ztráty vitamínů je určen přídavný hliníkový napařovač. Vaření usnadňuje skleněná poklička s ventilkem. Hrnec je také vybaven funkcí automatického udržování teploty po dovaření. Kapacita: 1,5 kg neuvařené rýže.

Máte-li rád/ráda rýži, s rýžovarem ji vždy připravíte dokonale a chutně! TIP: Při vaření se nemusíte omezovat na pouze jeden způsob přípravy. Na internetu se můžete inspirovat množstvím receptů, jak vařit v rýžovaru i méně tradičně :-). Dobrou chuť!

Author

December 22,2021

Leave a Reply