December 01,2022 Post by : Alena Steinerová

3 způsoby: Jak vyčistit mikrovlnku bez chemických prostředků

Jak vyčistit mikrovlnnou troubu? 5 způsobů, jak na to

Domů Blog Jak vyčistit mikrovlnnou troubu? 5 způsobů, jak na to DomácnostJak čistitMagazín Jak vyčistit mikrovlnnou troubu? 5 způsobů, jak na to Kristýna Vaňková 211 Views

Čištění mikrovlnky je jedna z nejméně zábavných domácích prací. Prskající tekutiny, omastek a další nečistoty, které se nalepí na stěny mikrovlnné trouby, jdou někdy velice těžko dolů. Jak vyčistit mikrovlnku rychle a efektivně? Usnadněte si práci našimi tipy na vyčištění tohoto spotřebiče bez složitostí.

Jak vyčistit mikrovlnnou troubu bez chemie?

Bez chemické varianty pro vás budou nejenom úsporou přírody, ale i peněženky. Nemusíte se také bát kontaminace potravin v případě nedůsledného otření spotřebiče od chemie. Jedlá soda a kanystr octa se dají v současnosti sehnat za pár korun a dá se s nimi umýt prakticky všechno. Ani mikrovlnná trouba není výjimkou. Použití následujících postupů bude účinné, levné, ekologicky odbouratelné, ale patrně se nedočkáte ideální vůně. Obecně se jako úklidový tip používá ocet s naloženými kousky citrónu, případně citrónovými slupkami (stačí cca 2 týdny). Takový čistič je neuvěřitelně silný, má mírně zesvětlovací a bělící účinky a má mnohem příjemnější vůni, než čistý ocet. Tyto přípravky rozpouští všechny přírodní látky, takže se s nimi nemusíte bát čistit ani odpad v kuchyni nebo koupelně.

Jak vyčistit mikrovlnku octem

Snadné je vyčistit mikrovlnku octem. Zavřete do mikrovlnky hrneček, který bude z poloviny naplněný octem a z poloviny vodou. V mikrovlnce přiveďte tekutinu k varu, a to použitím na nejvyšší výkon (obvykle stačí několik málo minut). Poté co v mikrovlnce chvilku pracuje kyselá pára, vyjměte opatrně hrnek s rozpálenou tekutinou (už jej nebudete potřebovat) a mastnotu, která se mezitím uvolnila, setřete houbou nebo hadříkem. Podobně jako ocet poslouží roztok kyseliny citronové.

Jak vyčistit mikrovlnku citrusy

Do misky vložte několik plátků citronu (můžete přidat i pomeranč), přidejte trochu vody. Pusťte mikrovlnnou troubu na 5 minut na plný výkon. Spojení citronu a pomeranče zbaví mikrovlnku zápachu i mastnoty. Uvolněnou mastnotu, stejně jako v případě octa, stačí setřít hadříkem. Oba způsoby může do jisté míry nahradit “povaření” mokrého hadříku, načež se v troubě vytvoří pára. Dávejte si však pozor, aby hadřík nezačal hořet. Musí proto být zcela ponořený do tekutiny.

Poradíme Vám, jak účinně vyčistit mikrovlnku přírodní metodou

24.10.2021

Mikrovlnná trouba se používá téměř každodenně v každé domácnosti k ohřívání různých jídel. Většina lidí ale nečistí mikrovlnnou troubu po každém použití, což vede k odolným skvrnám, které je obtížně vyčistit. Přinášíme Vám pár metod, s kterými čištění mikrovlnné trouby bude rychlé a jednoduché.

Ocet

Čištění octem je přírodním a dostupným způsobem, jak vyčistit mikrovlnnou troubu. Nalijte ocet do misky s vodou a vložte na několik minut do mikrovlnné trouby. Napřed se ujistěte, zda miska vydrží teplotu mikrovlnné trouby, a po skončení ohřevu ji nechte několik minut působit v mikrovlnce, protože tím se nejlépe rozpustí všechny odolné skvrny. Poté stačí misku s vodou a octem vyndat z mikrovlnky a vnitřek nejprve otřít vlhkým a poté suchým hadříkem. Vůně octa bude během čištění cítit, ale rychle zmizí z místnosti i mikrovlnné trouby.

ocet v akci

Citron

Nalijte do misky vodu a přidejte několik plátků citronu. Vložte misku do mikrovlnné trouby a zahřívejte, dokud se voda nezačne vařit, zhruba tři až pět minut. Nechte pár minut působit. Poté stačí mikrovlnku vyčistit mokrým hadříkem a zbavíte se všech skvrn. Citron je skvělý na rychlé čištění, ale také zanechává příjemnou a přirozenou vůni.

citron v akci

(Foto:

Citron a pomeranč

K odstranění opravdu nejodolnějších skvrn Vám budou stačit citron a pomeranč. Vše, co musíte udělat, je dát do misky s vodou nakrájený na plátky citron a pomeranč. Vložte misku do trouby a zapněte ji zhruba na 5 minut na nejvyšší výkon. Mastnoty poté jednoduše odstraníte pomocí houbičky.

Jedlá soda

Chcete-li se zbavit odolných skvrn, připravte v misce směs jedlé sody a vody. Naneste směs na všechny skvrny v mikrovlnné troubě a nechte pět minut odstát, poté setřete vlhkou houbičkou.

jedlá soda v akci

Prostředek na ruční mytí nádobí

Do misky nalijte vodu a přidejte jednu polévkovou lžíci prostředku na mytí nádobí. Směs zahřívejte v mikrovlnné troubě po dobu nejméně jedné minuty, ale dávejte pozor, aby se směs nerozvařila. Před otevřením mikrovlnné trouby ji nechte ještě tři minuty působit. Poté misku opatrně vyndejte a vnitřek vyčistěte hadříkem.

prostředky na mytí nádobí v akci

Prostředek na mytí skla

Další metodou čištění mikrovlnky je metoda pomocí prostředku na mytí skla. Mikrovlnnou troubu vypněte ze zásuvky. Prostředek na mytí skla smíchejte s vodou v poměru 1:1. Namočte hadřík touto tekutinou a otřete vnitřnost mikrovlnné trouby. Nechte působit 5 až 7 minut. Poté otřete mikrovlnu suchým hadříkem.

Citronový esenciální olej

Nejprve houbičku namočte vodou (nemačkejte) a vložte do mikrovlnné trouby. Poté nalijte teplou vodu do rozprašovače a přidejte 5 kapek citronového esenciálního oleje. Naneste tuto tekutinu na celou mikrovlnnou troubu a poté ji zapněte na 2 minuty. Po dvou minutách, neotevírejte mikrovlnnou troubu ještě několik minut, dokud houbička nevychladne natolik, že ji můžete vzít do ruky a použít k čištění vnitřku mikrovlnné trouby.

(Foto:

Abyste neplýtvali časem a penězi na čištění mikrovlnné trouby, je třeba dodržovat pár preventivních metod:

Při ohřívání nebo vaření jídla zakryjte nádobu speciální tepelně odolným poklopem.

Po každém použití je třeba mikrovlnnou troubu vyčistit zevnitř hadříkem namočeným v teplé vodě. Pokud zanedbáte pravidelné čištění mikrovlnky, může to vést k poškození vnitřku a funkčnosti. Vždy je lepší vzniklé skvrny odstranit dříve, než zaschnou.

3 způsoby: Jak vyčistit mikrovlnku bez chemických prostředků

Mikrovlnnou troubu dnes v kuchyni bereme jako samozřejmost. Zpravidla je díky ní náš život mnohem jednodušší. Jednou za čas se ale stane nehoda, ohřívané jídlo zašpiní celý vnitřek a nám pak nezbyde než pustit se do úklidu. V takových případech se skvěle hodí naše tři tipy na přírodní čističe mikrovlnky, které máte jistě doma!

Co potřebujeme při čištění mikrovlnky

Mikrovlnou troubu doporučujeme čistit pravidelně při běžném úklidu. Když zařadíte údržbu pravidelně jednou za týden nebo dva, vaše jídlo bude chutnat jak má a mikrovlnka vám bude dlouho sloužit. Dobrá zpráva je, že údržba mikrovlnky je mnohem rychlejší, než čištění trouby. Co budete potřebovat?

Hadr a houbičku na nádobí

Prostředek na čištění dle výběru

Mísu vhodnou na použití v mikrovlnce

3 nejúčinnější způsoby: Jak vyčistit mikrovlnku rychle a bez chemických prostředků

Můžete jít do obchodu a koupit speciální prostředek na čištění mikrovlnných trub. Ve většině případů můžete použít také klasický prostředek na mytí nádobí. Vyhněte se ale agresivním prostředkům, jako je například Savo. Mohlo by narušit plast, který by poté ohrožoval vaše zdraví.

1. Jak vyčistit mikrovlnku octem

Ocet máme doma asi všichni. Proto je to jeden z nejlepších čističů nejen když se stane neštěstí – máte ho jednoduše vždy po ruce. Můžete použít jakýkoliv typ, sáhněte ale spíše po obyčejném, abyste zbytečně neplýtvali. Ocet mikrovlnku zároveň vydezinfikuje.

Do velké mísy vhodné do mikrovlnné trouby nalijte dva hrnky vody a dvě polévkové lžíce octa. Vložte mísu do mikrovlnky a zapněte ji na vysoký výkon asi na pět minut. Správný čas poznáte podle toho, že voda v míse vře a dvířka jsou zamlžená. Poté můžete mikrovlnku vypnout, dvířka ale nechte zavřená dalších patnáct minut. Opatrně vyndejte misku s vodou z mikrovlnky. Dávejte pozor, pravděpodobně bude ještě velmi horká. Vyjměte talíř a umyjte jej ve dřezu. Zbytek mikrovlnky umyjte pomocí hadříku. Nečistoty by měly jít dobře dolů, změkly totiž octovou lázní. V případě potřeby ale sáhněte po houbičce namočené v octovém roztoku 1:1.

2. Jak vyčistit mikrovlnku citronem

Podobně jako ocet můžete použít také citronovou šťávu.

Citron poválejte po lince tak, aby trochu změkl. Poté jej překrojte napůl a vymačkejte veškerou šťávu. Vymačkanou šťávu vlijte do mísy bezpečné pro použití v mikrovlnce a přidejte půl hrnku vody. Zapněte mikrovlnku na pět minut na nejvyšší výkon. Čas opět upravte podle toho, jestli se voda již vaří a dvířka jsou zamlžená. Poté nechte dvířka zavřená ještě deset minut. Až poté opatrně vyndejte horkou misku s vodou. Vyjměte talíř, umyjte jej ve dřezu a pomocí hadru nebo houbičky umyjte vnitřek mikrovlnky. Můžete si pomoci i horkou půlkou citronu, pozor abyste se nespálili.

3. Jak vyčistit mikrovlnku jedlou sodou

Jedlá soda je nejlepší volba při čištění mikrovlnky od zatuhlých zbytků jídla, stejně jako na umaštěná dvířka.

Z vody a sody na pečení v poměru 1:2 umíchejte pastu. Pastu naberte na hrubou stranu houbičky a vyčistěte zaschlé zbytky jídla i mastnotu na dvířkách. Na velmi odolné skvrny naneste pastu přímo a nechte působit několik minut nebo přes noc. Nakonec celou mikrovlnku přečistěte vlhkou houbičku nebo hadříkem z mikrovlákna.

Tipy a vychytávky

Zmíněné způsoby můžete také kombinovat – pastou ze sody odstraňte nejhorší nečistoty a poté pokračujte octovou či citronovou párou

Nezapomeňte umýt také strop mikrovlnné trouby, na kterém bývají nejčastěji kapky od tekutých jídel

Nepoužívejte chemické čističe, které po sobě zanechají zápach – mohl by ovlivnit chuť jídla

Před čištěním mikrovlnné trouby ji vždy vytáhněte ze zásuvky (pokud na čištění mikrovlnku nezapínáte)

Nikdy nedávejte do mikrovlnky kovové předměty, vyhněte se jim raději i při čištění vypnuté mikrovlnky, abyste je nezapomněli

Jednou za čas preventivně vyndejte z mikrovlnky talíř a umyjte jej ručně nebo v myčce na nádobí (nechte ho pořádně uschnout)

Vždy používejte ochranné víčko, které zabrání stříkancům uvnitř mikrovlnné trouby (a jídlo chrání proti vysušení)

Využívejte raději nižší stupeň při ohřívání, abyste zabránili přepálení potravin

Nejčastější otázky

Shrnutí

Uložte si tento efektivní a jednoduchý návod na použití darů přírody při čištění mikrovlnné trouby. Na Westwingu jsme pro vás připravili desítky dalších inspirativních článků. Najdete mezi nimi například:

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová várka inspirace, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.

Author

December 01,2022

Leave a Reply