October 30,2022 Post by : Alena Steinerová

13 nejlepších odšťavňovačů, test a recenze 2022

Kvalitním džusům se bránit nemusíte

Ovocné šťávy, nektary, nápoje… čert aby se vyznal, který z těchto nápojů je vhodný k pití pro dospělé i děti. V obchodě najdeme džusy, na jejichž obalech je napsáno 100%ní pomerančová šťáva, jejich cena je však poměrně rozličná, a to od deseti korun do padesáti.

Vybírejte vždy s rozumem, je jasné, že při spotřebě asi dvou kilogramů pomerančů na jeden litr džusu musí mít ten levnější produkt do nešizeného džusu daleko. Pamatujte na to, že nejzdravější k pití je čistá voda. Ovšem mezi vhodné nápoje můžete řadit i bylinné a ovocné čaje, minerálky a džusy. Džusy i přes svou vysokou energetickou hodnotu patří mezi zdravé nápoje, protože obsahují značné množství vitaminu C, karotenu, vitaminu E a kyseliny listové. Stejně jako ovoce, i džusy jsou bohaté na látky s antioxidačním efektem, což platí zejména pro džusy výrazných barev, například z černého rybízu.

Jakým džusům dát přednost? Ideální volbou je vyrobit si čerstvý džus doma v odšťavovači, máte tak přehled o skutečném složení svého džusu. Pokud pijete kupované džusy, vybírejte ty kvalitní a 100%ní. Jsou dost kalorické a nehodí se pro svou koncentraci k zahnání žízně, proto je kvůli jejich síle a množství vitamínů řeďte vodou v poměru nejlépe 1:1. Pokud kupujete už ředěné džusy, mějte na mysli, že jsou doslazované cukrem a sladidly. Ty řeďte také, a to z důvodu snížení energetické hodnoty a škodlivin. Jaké druhy ovocných nápojů trh nabízí? Ovocná šťáva (džus) je 100%ní ovocná šťáva, která nesmí být ředěna vodou. Může být přímo lisovaná nebo z koncentrátu s doplňkem stejného podílu vody, jaký byl při lisování odpařen. Neobsahují sice řepný cukr, ale přírodní cukr obsažený v ovoci ano. Ovocný nektar tvoří z 50% ovocná šťáva, množství ovocného podílu se však může lišit podle druhu ovoce. Zbytek nápoje tvoří voda a cukr. Šťávy a nektary jsou přírodní produkty, které se musí obejít bez jakýchkoliv barviv. Až na výjimky nejsou povoleny ani konzervační látky. Cukr se přidávat může, ale přislazení musí být vyznačeno na obalu. Ovocný nápoj má 12,5% ovocného podílu. Ovocná limonáda obsahuje pouze 6,25% ovocné šťávy. Při výrobě ovocných nápojů a limonád se na mohou používat aditivní látky, čehož výrobci hojně využívají. Mohou je přibarvit, dochutit aromatickými látkami, zahušťovat, stabilizovat. Limonáda s přídavkem ovocné šťávy mívají obvykle 3% ovocné šťávy, ale může to být pouze 0,1%. Džusy a hubnutí Při hubnutí musíte počítat s tím, že mají poměrně vysokou energetickou hodnotu, při jejich pití musíte být opatrní, aby se vám shazování kilogramů nevymklo z rukou. Jeden decilitr džusu obsahuje 170 až 290 kilojoulů. Výborně chutnají také některé zeleninové šťávy, například mrkvová či rajčatová. Ty mají také až o polovinu méně kalorií než ovocné džusy. Zředěné džusy se díky vysokému procentu draslíku doporučují pít po sportovním výkonu. Nepijte však džusy neředěné, nápoje s pouhou fruktózou či vysokým procentem fruktózy nejsou tělem dostatečně rychle vstřebávány a pak můžete cítit zažívací potíže.

Mějte šťávu: odšťavňujte i bez odšťavňovače

Po Vánocích je ta nejlepší chvíle, jak tělu dopřát místo bramborového salátu a cukroví potřebné vitaminy a antioxidanty. Stačí jíst syrovou zeleninu a ovoce. Ty společně chutnají mnohem lépe ve formě barevných šťáv. Čerstvě vymačkaná šťáva skvěle doplní vaši snídani, dodá blahodárné látky, energii i hydrataci. Ideální start do každého dne!

Džus, šťáva a fresh

Nejprve krátce k terminologii. Džus znamená doslova to samé jako ovocná šťáva. U nás se ovšem tento pojem pojí spíš s nápisy „100% džus“ na krabicích v obchodech. Tyto džusy se většinou vyrábí z koncentrátů, které mají od čerstvých šťáv poměrně daleko. Navíc obsahují často konzervační látky slibující delší trvanlivost.

Jako šťávu označujeme naopak nápoj vyrobený slisováním čerstvého ovoce. Stejný význam má i fresh, kterým se většinou myslí šťáva z pomerančů. Čerstvá šťáva si ponechává největší množství blahodárných látek, jejichž kvalita se oxidací snižuje. Když navíc namícháte ovocné šťávy se zeleninovými, vykouzlíte nápoj nabušený vitaminy.

Pokud namítáte, že nemáte odšťavňovač, existuje snadné řešení. Stačí použít smoothie blender nebo obyčejný stolní mixér a výslednou ovocnou/zeleninovou drť pak přecedit přes cedník nebo plátýnko.

TIP: Máte doma sáček na ovoce a zeleninu z Lidlu? Tak ten vám skvěle poslouží! Před použitím ho pořádně vyperte, vlijte do něj drť a vymačkejte šťávu do skleničky.

Udělejte si vlastní mix

Nejlépe se pro odšťavňování hodí ovoce a zelenina s vysokým podílem vody. Například jablko, ananas, citrusy, hroznové víno, granátové jablko či vodní meloun. Drobné nebo měkké ovoce jako borůvky, maliny, jahody, mango, meruňky a banány přetvořte raději do smoothie koktejlů.

Pokud vás nelákají samotné zeleninové šťávy, smíchejte je s ovocnými. Kromě toho, že tím znásobíte počet prospěšných látek, tak ovoce mnohdy fádní zeleninovou šťávu příjemně dosladí. Některé druhy zeleniny jako například řepa či mrkev jsou navíc samy o sobě nasládlé. Trochu dochucení si naopak zaslouží okurka, řapíkatý celer nebo rajče. Přidat můžete i listovou zeleninu, jako je špenát, kadeřávek či římský salát či dokonce zázvor. Nakonec hrstka petržele, koriandru, bazalky či máty dodá nápoji další benefity a zpestří chuť.

TIP: Dobrá formulka pro míchání šťáv je, že základem by mělo být v největším poměru ovoce, dále jeden či dva druhy zeleniny v menším množství a jako doplněk hrstka bylin či koření a trocha citrusové šťávy, citronu či limety.

Výhody šťáv

Jablko skvěle hydratuje, podporuje srdce a imunitní systém. Můžete ho míchat prakticky s čímkoli, osladí každou zeleninu.

skvěle hydratuje, podporuje srdce a imunitní systém. Můžete ho míchat prakticky s čímkoli, osladí každou zeleninu. Pomeranč podporuje imunitní systém, krevní oběh a trávení. Je dobrým zdrojem vitaminu C. Navíc pomáhá osvěžovat pleť.

podporuje imunitní systém, krevní oběh a trávení. Je dobrým zdrojem vitaminu C. Navíc pomáhá osvěžovat pleť. Granátové jablko je plné antioxidantů a vitaminu C. Je protizánětlivé a stimuluje paměť.

je plné antioxidantů a vitaminu C. Je protizánětlivé a stimuluje paměť. Ananas obsahuje bromelain, který podporuje trávení. Snižuje zánětlivost a posiluje srdce. Podívejte se na trik, jak ho oloupat.

obsahuje bromelain, který podporuje trávení. Snižuje zánětlivost a posiluje srdce. Podívejte se na trik, jak ho oloupat. Vodní meloun má silné detoxikační schopnosti, je podpůrný pro ledviny a močopudný. Také pomáhá proti impotenci. Je dobrým zdrojem draslíku.

má silné detoxikační schopnosti, je podpůrný pro ledviny a močopudný. Také pomáhá proti impotenci. Je dobrým zdrojem draslíku. Hroznové víno velmi intenzivně čistí střeva, má antibakteriální účinky a je plné antioxidantů.

velmi intenzivně čistí střeva, má antibakteriální účinky a je plné antioxidantů. Citron podporuje imunitní systém, zlepšuje trávení, bojuje s infekcí, čistí játra a ledviny. Víte jak je skladovat?

podporuje imunitní systém, zlepšuje trávení, bojuje s infekcí, čistí játra a ledviny. Víte jak je skladovat? Mrkev je skvělá pro zdraví očí, snižuje cholesterol a posiluje imunitní systém. Je navíc dobrá na zácpu.

je skvělá pro zdraví očí, snižuje cholesterol a posiluje imunitní systém. Je navíc dobrá na zácpu. Řapíkatý celer je plný minerálních solí. Dále je protizánětlivý, detoxifikační a podporuje trávení.

je plný minerálních solí. Dále je protizánětlivý, detoxifikační a podporuje trávení. Okurka je protizánětlivá a plná antioxidantů. Podporuje trávení, je močopudná a podporuje metabolismus.

je protizánětlivá a plná antioxidantů. Podporuje trávení, je močopudná a podporuje metabolismus. Řepa je skvělá pro silné srdce a na snížení vysokého tlaku. Bojuje s únavou, tlumí záněty a je vhodná jako drink před sportem. Vyzkoušejte recept na řepovou šťávu s jablky, mrkví a zázvorem.

TIP: Rozmixovat a přecedit můžete i zmražené ovoce. Zkuste si z něj udělat snídaňový smoothie koktejl! Při jeho přípravě stačí opravdu jen rozmixovat mražené ovoce s vybraným čerstvým (například banánem) a naředit vodou do požadované konzistence

Nejlepší kombinace

Mrkev + pomeranč + zázvor: Sladká a sytá šťáva vás prohřeje díky zázvoru, mrkev dodá vitamin A a draslík, pomeranč zase vitamin C.

Sladká a sytá šťáva vás prohřeje díky zázvoru, mrkev dodá vitamin A a draslík, pomeranč zase vitamin C. Grep + zázvor + máta: Tato kombinace je osvěžující díky grepu, stimulující díky zázvoru a dobrá na zažívání díky mátě.

Tato kombinace je osvěžující díky grepu, stimulující díky zázvoru a dobrá na zažívání díky mátě. Ananas + jablko + celer + špenát: Tento nápoj vám dodá potřebnou energii pro váš den, skvěle vás nakopne. Ananas dodá vitamin C, špenát potřebné železo, celer minerální soli a jablko sacharidy.

Tento nápoj vám dodá potřebnou energii pro váš den, skvěle vás nakopne. Ananas dodá vitamin C, špenát potřebné železo, celer minerální soli a jablko sacharidy. Okurka + jablko + limetka: Okurka je plná vody a šťáva z ní má velmi jemnou chuť. Když se spojí s jablkem, které ji osladí, barevně vás výsledek nijak extra neokouzlí, ale chuťově vás opravdu překvapí. Je to skvěle hydratující nápoj.

TIP: Stihnete si ráno leda tak namazat rohlík máslem? Zkuste po probuzení vypít alespoň horkou vodu s citronovou šťávou. To je pro vaši trávicí soustavu to nejlepší probuzení. Vymačkejte šťávu z půlky citronu do hrnku horké vody a vypijte ji ideálně nalačno – pro optimální hydrataci.

Máte rádi ovocné a zeleninové šťávy? Vyzkoušejte je zařadit do svého ranního rituálu alespoň na týden a napište nám své dojmy. Odšťavňování zdar!

.

13 nejlepších odšťavňovačů, test a recenze 2022

Typ: Odstředivé ● Příkon: 1 300 W ● Počet rychlostí: 2 ● Obousměrný chod: Ne ● Velikost plnícího otvoru: 88 mm ● Objem nádoby: 2,00 l ● Objem zásobníku na zbytky: 2,00 l ● Ovládání: Manuálně ● Mytí v myčce: Ano ● Výška: 44,8 cm ● Šířka: 21,9 cm ● Hloubka: 33,4 cm

Odstředivý odšťavňovač Sage Nutri Juicer Cold Plus patří díky příkonu 1300 W k těm nejvýkonnějším testovaným modelům v našem srovnání. Tento odšťavňovač však nevyniká jen výkonem. Potěší také velkým plnícím otvorem o průměru až 88 mm, takže do něj můžete vkládat i celé kusy ovoce a zeleniny. Líbí se nám také velký objem nádoby na šťávu. Ta má až 2 litry, takže jde v rámci našeho testu o model patřící k těm nejobjemnějším. Z tohoto důvodu je tento model výborný do větších domácností. Za zmínku určitě stojí i technologie Cold Spin, která se stará o to, aby se suroviny při odšťavňování nezahřály o více než o jeden stupeň Celsia. Díky tomu se ve šťávě uchová maximum živin.

Tak jako většina testovaných odšťavňovačů, i tento model značky Sage má mikrosítko z nerezavějící oceli, které však vyniká titanovým zpevněním pro maximální výtěžnost šťávy. Rychlostní stupně má tento odšťavňovač dva, a tak si poradí i s tvrdšími surovinami. Ocenit musíme, že všechny odnímatelné části lze mýt v myčce nádobí a také to, že bezpečnostní systém neumožní spuštění spotřebiče, pokud není správně sestaven. Pokud bychom na tomto modelu měli najít nějakou nevýhodu, byla by to snad jen jeho vyšší cena. Pokud ovšem patříte k náročnějším zákazníkům a chcete si dopřát kvalitní šťávu plnou živin, tato investice určitě za to stojí.

Author

October 30,2022

Leave a Reply